Державна науково-технічна бібліотека України інформує: компанія Elsevier оновлює політику відбору наукових видань для бази даних Scopus. Це робиться для того, щоб забезпечити більшу точність та вищу якість вмісту цієї бази даних.
Зокрема, фахівці Elsevier повідомляють про наступні зміни:
➤ Скасовано умови «2 роки» для нових журналів. Тепер видавець журналу самостійно визначає найкращий момент для подання видання до Scopus. Однак CSAB все ще вимагатиме наявність певної історії публікацій для рецензування. У разі негативного результату оцінки журнал не матиме можливості застосувати період ембарго. Ця зміна забезпечує повну прозорість і дає можливість новішим виданням швидше потрапити до Scopus.
➤ Заохочення інтеграції політики Generative AI. Scopus підтримує видання, які розробляють політику використання генеративного штучного інтелекту (GenAI) у наукових публікаціях. Видавці закликаються повідомляти про використання AI у створенні вмісту або в процесі рецензування. До прикладів, які вже використовуються великими видавцями у політиках або деклараціях, належать: 1. Використання штучного інтелекту та його технологій у наукових публікаціях (Elsevier); 2. Рекомендації WAME щодо чат-ботів і генеративного штучного інтелекту у наукових публікаціях.
➤ Посилено контроль за змінами у журналах. Зміни у назвах, ISSN, власності чи редакційному контролі журналів будуть ретельно перевірятись. Якщо журнал зазнає значних змін, він має бути поданий на повторну перевірку відповідно до стандартного процесу перевірки назв.
👉 Докладніше про це за покликаннями:
• на сайті ДНТБ України: Зміни в політиці Scopus. Оновлена політика щодо відбору видань.
• у блозі Scopus: Scopus content policy and selection changes.