АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ: ПОЗИЦІЯ УНІВЕРСИТЕТУ
• Положення про академічну доброчесність в Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова;
• Положення про захист інтелектуальної власності в Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова 2020;
• Стратегія НПУ імені М. П. Драгоманова на 2021-2026 роки від 2021 року (розділ «Освітня діяльність», ч. ІІІ, п. 7, ст. 7; розділ «Наука та інновації», ст. 8);
• Університетський лекторій «Академічна доброчесність». Рекомендуємо ознайомитися із циклом лекцій щодо академічної доброчесності, започаткованим завдяки ініціативі й співпраці Наукової бібліотеки, факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка, Центру освітніх технологій УДУ імені Михайла Драгоманова. Проєкт відкритий для всіх підрозділів і стейкхолдерів університету.
АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ: КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
РЕСУРСИ
AcademIQ (Academic Integrity and Quality Initiative) - Проєкт «Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти» (2020-2022).
Започаткований і реалізується Американськими Радами з міжнародної освіти за сприяння Посольства США в Україні (Відділу преси, освіти та культури), Міністерства освіти і науки України та Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Покликаний сприяти співпраці освітян у справі ствердження принципів академічної доброчесності в Україні. Є наступником SAIUP (Strengthening Academic Integrity in Ukraine Project) - Проєкту сприяння академічній доброчесності в Україні (2016-2019), та SAISS (Seeding Academic Integrity in Secondary School) - Проєкту формування академічної доброчесності в школах (2017-2019).
Академічна доброчесність: інформаційний бюлетень.
Авторський проєкт Євгена Ніколаєва. Започаткований 2019 року. Виходить у світ за підтримки Проєкту сприяння академічній доброчесності в Україні, Ініціативи академічної доброчесності та якості освіти, Аналітичного центру «ОсвітАналітика». Кожен із випусків бюлетеня присвячений відповіді на одне з актуальних питань, пов’язаних із сутністю академічної доброчесності. Складні проблеми розкриті всебічно, ґрунтовно, викладені простою мовою, будуть корисні як підготовленим читачам, так і початківцям.
Корисні матеріали щодо академічної доброчесності Національного агентства забезпечення якості вищої освіти.
Розділ сайту НАЗЯВО, який містить офіційні документи, наукові дослідження і методичні розробки, присвячені вивченню феномену академічної доброчесності, розгляду випадків порушення принципів академічної етики, пошуку засобів утвердження академічної культури в освіті й науці.
Сайт «Помилки та фальсифікації в наукових дослідженнях.»
Містить публікації, присвячені аналізу типових випадків порушення академічної доброчесності, оприлюдненню конкретних кейсів плагіату й фальсифікацій у наукових дослідженнях. Функціонує з 2015 року в партнерстві з Комісією з питань боротьби із лженаукою та фальсифікацією наукових досліджень Президії НАМНУ, Комісією при Президії НАНУ із захисту науки, протидії псевдонауці та фальсифікації наукових досліджень; громадською ініціативою «Дисергейт».
Plagiarisma.org.
Сайт, що акумулює думки експертів, викладачів, студентів, представників громадськості щодо доброчесності в освіті й науці; надає корисні поради; ознайомлює з найкращими практиками розвитку академічної культури в освітньому середовищі. Містить спеціалізовані рубрики «Для студентів», «Для інструкторів», «Для дослідників», «Для керівників освіти».
КУРСИ
Академічна доброчесність. Онлайн-курс для вчителів старших класів на EdEra.
Курс пропонує інструменти для пояснення поняття «академічна доброчесність» учням старших класів. Має на меті допомогти вчителям, які працюють у 8-11 класах, сприяти формуванню культури академічної доброчесності в учнів.
Академічна доброчесність: онлайн-курс для викладачів на платформі Prometheus.
Курс покликаний допомогти всім учасникам освітнього процесу – студентам, викладачам, адміністрації ЗВО – усвідомити сутність академічної доброчесності в усій її повноті. Запропоновано не обмежуватися розглядом плагіату, фабрикацій і фальсифікацій, а звернути увагу ще й на такі фактори формування академічної культури, як методи викладання і комунікації, виваженість навантаження, продуманість системи оцінювання, вплив на академічну доброчесність дизайну освітніх програм та дисциплін.
Академічна доброчесність в університеті. Онлайн-курс на ВУМonline.
Розробники Сергій Квіт, Світлана Чуканова за підтримки НаУКМА-онлайн та ГО ЕлібУКР. Доступний з 22.11.2018. Курс знайомить із базовими поняттями, пов’язаними із академічною доброчесністю, і дає відповіді на питання: «Що таке плагіат?», «Як уникнути плагіату (академічне письмо)?», «Якими є передумови створення доброчесного середовища в університеті (університетська автономія)?», «Як створити доброчесне середовище в університеті?»
Онлайн-курс «Оцінювання у вищій освіті: підвищення кваліфікації вчителів.»
(Оригінальна назва: Assessment in Higher Education: Proffesional Development for Teachers).
ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ
АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ: РОЛЬ БІБЛІОТЕК
У 2016 р. УБА започаткувала проект «Культура академічної доброчесності: роль бібліотек» за підтримки Посольства США в Україні. Він спрямований на включення бібліотек різних типів, видів, підпорядкування у процес формування в суспільстві культури академічної доброчесності, запобігання проявам шахрайства, плагіату, корупції у сфері освіти та науки, зокрема, в школах і університетах.
Детальніше з проектом можна ознайомитися на сайті Української бібліотечної асоціації.
ПЕРЕВІРКА ТВОРІВ НА УНІКАЛЬНІСТЬ: TURNITIN - ПАРТНЕР УНІВЕРСИТЕТУ
TURNITIN – це міжнародна компанія, діяльність якої спрямована на забезпечення доброчесності освіти та суттєве покращення результатів навчання. Протягом 25 років Turnitin співпрацює з навчальними закладами, щоб сприяти чесності, послідовності та справедливості в усіх предметних галузях і типах оцінювання. Продукти Turnitin використовуються освітніми установами та програмами сертифікації та ліцензування для підтримки чесності та підвищення ефективності навчання, а також студентами та професіоналами для виконання найкращих, оригінальних робіт.
За інформацією звертатись до відділу з питань інтелектуальної власності. Ємельянова Олена Петрівна. Телефон: 239-30-26, e-mail : Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
ПЕРЕВІРКА ТВОРІВ НА УНІКАЛЬНІСТЬ: КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
Сервіс безкоштовної перевірки на плагіат веб-сторінок. Забезпечує повний захист веб-сайтів, автоматично скануючи їхній контент на наявність збігів в Інтернеті щодня або щотижня. Пропонує безкоштовні банери із застереженнями про плагіат для веб-сайтів і навчально-методичні матеріли для боротьби з плагіатом. Створений Indigo Stream Technologies Ltd, приватною компанією, співзасновником якої є Гідеон Грінспен.
Система перевірки текстів на унікальність. Гасло розробників – «Швидко. Безкоштовно для студентів». Є частиною платформи, яка пропонує широкий спектр послуг із продукування текстів – написання, коригування, редагування.
Система для перевірки тексту на унікальність за допомогою пошукових сиситем Google, Yahoo, Babylon, Google Scholar и Google Books. Підтримує понад 190 мов. Безкоштовна. Можлива як онлайн-перевірка, так і завантаження на комп’ютер.
Система для виявлення текстових збігів. За результатами перевірки надає безкоштовний і деталізований звіт. Передбачена послуга «Зворотний пошук зображень» для пошуку візуально схожих зображень і виявлення таким чином можливого плагіату в графічній формі.
Система автоматичної антиплагіатної перевірки текстів. Допускається перевірка документів у форматах doc, odt, txt, pdf без обемежень за обсягом. Збіги виявляються в Інтернеті та базі даних системи. Крім перевірки творів на унікальність, дозволяє університетам автоматизувати документообіг, пов’язаний із екзаменаційними процесами. Продукт заснованої в 2002 році компанії Plagiat.pl, яка співпрацює з понад 700 університетами, з 2018 року – з МОН України, з 2020 року – з НАЗЯВО України. Призначений для освітніх установ і видавництв.
Сервіс було розроблено в 2011 році як допоміжний інструмент для студентів і викладачів з виявлення й усунення плагіату в роботах, а також для підтримки академічної доброчесності. З дня запуску PlagiarismCheck обслуговує понад 77 000 користувачів з 72 країн світу.
Сервіс має на меті зробити повсякденні програми доступними для кожної мови та зосереджений на тому, щоб допомагати студентам, письменникам, викладачам йвіртуальним працівникам у їх щоденній роботі.
Сервіс, що допомагає виявляти плагіат у текстових файлах. Він надає користувачеві звіт про схожість, який складається з виділених подібностей у завантаженому документі та вихідних документах разом із різними оцінками. Додаткові послуги допомагають підвищити якість ваших текстів і знизити ризик плагіату. Додаток підтримує 120 різних мов і забезпечує відповідність тексту, включаючи перефразування або статус цитування на основі ваших бажаних критеріїв, пов’язаних із цією конкретною задачею.
Інструмент призначений для студентів, викладачів та авторів, які бажають переконатися в унікальності своїх робіт. Є безкоштовна перевірка, але з обмеженям до 300 слів на день для зареєстрованих користувачів. Також на сайті доступна додаткова функція перевірки контенту на вміст штучного інтелекту.
Продукт канадської компанії Idée Inc, спеціалізується на пошуку і розпізнаванні зображень. Дозволяє виявити випадки використання зображальних елементів із порушенням авторських прав.