ВІДГУК

БІБЛІОТЕКА ЯК НАВІГАТОР І ПОМІЧНИК КОРИСТУВАЧА У СФЕРІ ШІ

Друзі, маємо невелике інфо-повідомлення про використання технологій штучного інтелекту у бібліотечній галузі, послуг, які може надавати бібліотека, використовуючи інструменти ШІ, а також допомоги й консультацій бібліотечних фахівців для дослідників та науково-педагогічних працівників щодо етичного використання штучного інтелекту у дослідженнях, науково-методичних розробках тощо.

Мова йтиме про положення Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ IFLA щодо бібліотек і штучного інтелекту. Дане положення має на меті окреслити ключові аспекти щодо використання технологій штучного інтелекту і машинного навчання в бібліотечній галузі, а також запропонувати ролі, які бібліотеки повинні прагнути взяти на себе в суспільстві зі зростаючою інтеграцією штучного інтелекту.

Відтак, бібліотеки можуть надавати користувачам інформацію про ШІ та допомагати їм бути успішними в суспільстві, яке все ширше використовує цю технологію; допомогти їм розвинути вміння та знання з цифрової грамотності на основі інструментів штучного інтелекту -  від базових навичок використання інформаційних технологій до творчих здібностей - безпечно, етично і без порушень закону. Ці зусилля можна розширити, щоб сприяти алгоритмічній грамотності – розумінню того, як алгоритми та інші цифрові процеси впливають на те, як користувачі отримують доступ до інформації.

Також бібліотеки можуть співпрацювати з дослідниками у сфері ШІ, підтримуючи високоякісні етичні дослідження; допомагати науковцям та здобувачам вищої освіти не зловживати використанням технологій ШІ, дотримуючись правил академічної доброчесності. Підготовлені бібліотекарі можуть поділитися своїм досвідом у зберіганні та ліцензуванні даних, оцінці якості даних та безпечному й етичному зберіганні інформації, щоб допомогти науковим працівникам і дослідникам вирішити деякі з проблем, пов'язаних з даними.

➤ З повним текстом положення можна ознайомитися у документі "Положення Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ (далі – IFLA) щодо бібліотек і штучного інтелекту" на сайті Української бібліотечної асоціації.